Kāpēc augi nopērkot ir skaisti un jaunajās mājās nē?

Nepareiza augu transportēšana no veikala līdz mājām, it īpaši ziemā. Nekad telpaugu no veikala līdz automašīnai un, tad no automašīnas līdz mājai nepārvieto nepasargātu no aukstuma. Ievieto to katrona kastē, ietini avīzē, agroplēvē vai bezizejas situācijā mazu augu savā šallē, lakatā. Būtu labi pārvadāt uzsildītā automašīnas salonā. Vislabāk lielāku telpaugu pirkumu ziemā ieplāno. Ziemā augi ātri var apsalt un augs aizies bojā. Arī ļoti spēcīgs vējš kaitēs augu lapām, vai saknēm, pasargā tos. Ja augs veikalā ir iesaiņots karstā laikā centieties tam pārvadāšanas brīdī nodrošināt gaisa apmaiņu, it īpaši, ja tas ir kāds plastmasas iesaiņojums. Līdzīgi kā mājdzīvniekiem, arī jūsu telpaugiem būs nepieciešams laiks, lai pielāgotos un aklimatizētos jaunajā vidē, dodiet tiem laiku, tikmēr centies iegūt maksimāli daudz informācijas par to kopšanas īpatnībām. Telpaugu pārvietošana ir līdzīga sev tuva cilvēka vai mājdzīvnieka pārvietošanai - Jums tie ir jāsargā ceļā.

Kādas ir biežākās kļūdas kopjot telpaugus?

Nepareiza laistīšana. Vai Jūs pārbaudiet augsni pirms laistīšanas? Ja to nedarāt, Jūs, iespējams, būsiet pārlieku vai nepietiekami laistījis savu augu. Abi faktori atsauksies uz telpaugu izskatu. Pārāk maz ūdens – novītis augs, ātri atkal sausa augsne, sausi lapu gali, izteikti lēna augšana. Pārāk daudz ūdens – neatgriezeniski sakņu bojājumi, sakņu puve vai pelējums, attīstās dzeltenas vai brūnas lapas. Lielisks palīgs mūsdienās ir augsnes mitruma mērītājs. Ievēro laistīšanas grafiku, tas palīdzēs saprast nepieciešamo ūdens augam un laisti ar istabas temperatūras ūdeni, vislabāk dienas pirmajā pusē. Nesatraucies, var paiet arī zināms laiks, lai panāktu pareizu laistīšanas grafiku jaunam telpaugam.

Nepietiekams apgaismojums. Gandrīz visi telpaugi ir gaismmīļi, tie vislabāk attīstās labā apgaismojumā. Lapu telpaugiem nepieciešama gaiša vieta, bez tieša saules apgaismojuma; lielākā daļa augu var adaptēties daļējām noēnojumā. Augiem, kuru lapas ir daudzkrāsainas, gaisma ir vajadzīga vairāk nekā augiem ar vienmērīgi zaļām lapām, un ziedošiem augiem lielākoties vajag mazliet tiešas saules gaismas. Kaktusi un sukulenti prasa visspožāko apgaismojumu. Šiem noteiktumiem ir arī izņēmumi, tāpēc vienmēr iepazīsties ar katra telpauga kopšanas prasībām.

Nevajadzīga pārstādīšana. Atnesot mājās jaunu augu nesteidz to pārstādīt, ļauj tam aklimatizēties. Lielākoties telpaugus pārstādīt vidēji vajag ik pēc diviem vai trim gadiem.

Mēslošanas līdzekļu nepareiza lietošana. Mēslošana ir viens no visvairāk aizmirstajiem aspektiem kopjot telpaugus. Galvenais tos mēslot augšanas periodā (no pavasara līdz rudenim). Svarīgākais, lai mēslojums sastāvētu no slāpekļa, fosfāta un kālija.

Putekļi bojā lapu izskatu, bloķē lapu poras, kas apgrūtina auga elpošanu, veido gaismas necaurlaidīgu slāni.

Telpas vēdināšana ziemā, kurā atrodas telpaugi

Šis ir viens no biežākajiem iemesliem kāpēc telpaugi iet bojā birojos. Augus nav vēlams turēt caurvējā, pie durvīm vai logiem, kuriem garām svilpo vējš. Īpaši tas attiecināms uz ziedošiem augiem un eksotiskiem augiem, kuri noteikti nav pieraduši pie šāda telpas klimata. Lai arī gaisa apmaiņa augiem ir nepieciešama, lai tie veselīgi augtu, ziemā vēdinot telpas pārvieto augus no palodzes uz tālākas vietas, jo visticamāk uzsākot vēdināšanu pats arī dosies ārā no telpas, kāpēc, lai tur atstātu telpaugus? Tie tiek pakļauti apsalšanas riskam un līdz ar to arī bojāejai.

Vai kondicionieris un tā aukstais gaiss kaitē telpaugiem?

Aukstā gaisa plūsma tieši virsū telpaugiem noteikti kaitēs. Daudzi augi tieši aug un plaukts karstā, mitrā laikā, jo it īpaši tropu augi. Aukstais, sausais gaiss, kas mums ir ērts, diemžēl nav tik labvēlīgs daudziem telpaugiem. Temperatūru nevajadzētu strauji atdzesēt, tā pat kā cilvēkam, arī augam patiks, ja temperatūras atšķirība būs trīs, četri grādi. Labās ziņas, jums nav jāatsakās ne no kondicioniera vai telpauga, bet telpaugu izvietošana jāplāno tālāk no kondicioniera tā, lai plūsma nenokļūtu uz auga lapām, stumbra vai sakņu daļas. Ja redzi, ka augs kustās, kad darbojas kondicionieris, pārvieto to tālāk. Ņem vērā, ka kondicionieris ļoti sausina gaisu, augus ieteicams papildus mitrināt, smidzinot tās lapas ar ūdeni, ja kondicionieru izmanto katru dienu, arī smidzināt augu vajadzēs katru dienu. Pazīmes, ka augs ciešs no kondicioniera aukstā gaisa – strauji nomet lapas, lapas izbalē vai kļūst dzeltenas, lapu malas kļūst brūnas, vizuāli kopskats pasliktinās.

Vai siltās grīdas kaitē telpaugiem?

Jā. Auga novietošana pie siltuma ierīcēm vai uz tām ne tikai veicinās ātrāku mitruma zudumu augsnē un tās izžūšanu, bet arī var augu "sacepināt", kā rezultātā tam uz lapām var sākt parādīties pleķi. Izvēlies augstos dekoratīvos podus vai paceliet podu uz statīva, palikņa vai uz jeb kā, kas augu piepaceltu uz augšu no grīdas.

Kāpēc telpaugiem nepieciešama gaisma?

Saules gaisma ir viens no svarīgākajiem augu dzīvotspējas nosacījumiem. Gaisma nepieciešama hlorofila un primārās organiskās vielas veidošanai. Galvenā gaismu raksturojošā īpašība ir tās spektrālais sastāvs, intensitāte, diennakts un sezonālā dinamika. Gandrīz visi telpaugi ir gaismmīļi, t.i., labāk attīstās labā apgaismojumā. Svarīgi ņemt vērā augu nepieciešamību pēc gaismas un ēnas attiecības. Tāpat kā citi dzīvie organismi, arī augi spēj piemēroties mainīgiem apstākļiem. Dažādiem augu veidiem šī spēja ir atšķirīga. Ir augi, kuri ātri un viegli piemērojas, piemēram, pārlieku lielam gaismas daudzumam, taču ir augi, kuri labi spēj attīstīties tikai stingri noteiktā apgaismojuma daudzumā. Augam piemērojoties mazāka slikta apgaismojuma apstākļiem, nedaudz mainās tā ārējais izskats. Lapas kļūst tumši zaļas un nedaudz lielākas (garenās lapas kļūst vēl garenākas un šaurākas), auga stiebra posmi kļūst garāki turklāt zaudē savu izturību. Augu garums pakāpeniski samazinās, t.i., strauji samazinās augšanai garumā nepieciešamo fotosintēzes vielu veidošanās. Ja trūkst gaismas, daudzi augi pārstāj ziedēt. Ja gaismas ir par daudz, hlorofili daļēji noārdās un lapu krāsa mainās uz dzeltenzaļu. Spilgtā apgaismojumā samazinās auga augšanas ātrums, tie izaug zemāki ar īsiem stumbra posmiem un īsām, platām lapām. Tāpēc vērsies pie speciālista vai mēģini pats iegūt informāciju par konkrētā telpauga prasībām attiecībā uz gaismu.  

Kāpēc telpaugiem birojos nepieciešama papildus specializēts apgaismojums?

Biroji mēdz atrasties ļoti dažādas vietās, lai tos padarītu cilvēkam patīkamākus izvieto telpaugus. Visbiežāk birojiem pielāgotās telpās ir slikts dabīgais apgaismojums no saules, savukārt jaunie biroji ir ļoti plaši un tā teikt dziļi, kur neiespīd dabīgā gaisma, tāpēc birojos nepieciešams izvietot speciālizētas gaismas priekš telpaugiem, lai telpaugi neietu bojā un ieguldītie līdzekļi tā pat. Arī jāņem vērā Latvijas klimata specifikācija, mums ir salīdzinoši īss vasaras periodsm kas telpaugiem prasa ļoti lielu piepūli atklimatizēšanai. Speciāls apgaismojums to atvieglotu, pat uzlabotu.  Augiem šī enerģija ir nepieciešama, lai augtu un ziedētu. Bez pietiekamas gaismas augs nevar saražot ogļhidrātus, enerģijas rezerves ir izsmeltas un augi iet bojā. Par apgaismojuma specifikāciju droši jautā mums. 


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.